Новини
26КВІ
Як київське «Динамо» виграло… чемпіонат міста

Восени сього року виповниться 90 літ, відколи столична команда здобула дебютний офіційний турнір

 «<…> У газеті «Вечерний Киев» за 11 вересня 1928 р. було опубліковано, хто братиме участь у розіграші загальноміської першості профспілок.

Тим часом 23 вересня 1928 р. почалася першість профспілок із футболу в першій (4 спілки) та другій (6 спілок) групах. За інформацією тієї ж газети «Вечерний Киев» од 11 вересня 1928 р., пролетарське спортивне товариство «Динамо» було включене в другу групу разом із 5-ма спілками.

Втім, далі все пішло інакше. Між київськими Окружною Радою фізичної культури (ОРФК) та Окружною Радою професійних спілок (ОРПС) уже давно існували непрості стосунки на ниві фізкультури. А тут іще 1927 р. організувалось київське ПСТ «Динамо» зі «своєрідним» статутом, деякі положення якого викликали неоднозначну реакцію як ОРФК, так і ОРПС. І 1928 р. сталося те, чого боялися обидві Окрради: «Динамо» почало масово переманювати спортсменів, особливо футболістів. Очевидно, ОРПС вдалося «задавити» ОРФК, отож футбольна команда «Динамо» не була включена в календар першості профспілок.

Але Окружній Раді фізкультури довелося рятувати «честь мундира», бо саме вона була юридичним керівником фізкультури і спорту в Києві. Тому 15 жовтня з’явився протокол ОРФК про проведення загальноміської першості з футболу 1928 р.

 

Протокол ОРФК про проведення чемпіонату Києва 1928 року (оригінал знайдений Олександром Кабанцем у Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України)

 Списки футболістів треба було подати не пізніше 10 жовтня. Оригінали списків «Динамо», БЧА (Будинок Червоної Армії) та Пролетстуду знаходяться в архіві. Список «старичків» (тобто ветеранів) не знайдений.

Оригінал списку футболістів «Динамо» написано олівцем на листку зошита в клітинку:

Ицковский Антон

Дишкант Петр

Иванов Иван

Ломанюк Иван

Бардадым Сергей

Терентьев Иван

Филин Федор /зачеркнуто/

Рейнгольд Михаил

Еремин

Бойко Василий

Куфман Соломон

Трофимов

Бочков Михаил

Гира Юзеф

Андрухович Иван

Мурашов

Инстр. орг. /подпись/ В. Бойко

Капитан команды /подпись/ Иванов

10/Х-28 г.

(Державний архів Київської області).

Варто акцентувати на тому, що підписали цей список інструктор-організатор Василь Бойко (а не Лазар Коген) і капітан команди Іван Іванов (а не Михайло Товаровський) <…>» [газета «Український футбол» за 20.07.2007].

 

Заявка «Динамо» на чемпіонат Києва 1928 року (оригінал знайдений Олександром Кабанцем у Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України)

«<…> Окружна Рада фізичної культури м. Київа повідомила про завершення загальноміської першості по футболу 1928 року. Всі шість запланованих ігор відбулися і дали такі результати: БЧА — Старики 3:2, Динамо — Пролетстуд 2:0 (перше коло), Динамо — Старики 3:0, БЧА — Пролетстуд 1:0 (друге коло), Динамо — БЧА 1:0, Пролетстуд — Старики 2:2 (третє коло). Переможцем змагання вийшло товариство Динамо. На другому місці БЧА, третє взяв Пролетстуд <…>» [газета «На варті» за 02.11.1928].

Календар ігор

Дата

Поле

Час

Команди

Рахунок

13.Х

Залізничників

3 год.

БЧА — Старики

3:2

 

Арсеналу

3 «»

«Динамо» — Пролетстуд

2:0

20.Х

Арсеналу

3 «»

«Динамо» — Старики

3:0

 

Черв. стад.

3 «»

БЧА — Пролетстуд

1:0

27.Х

Черв. стад.

3 «»

«Динамо» — БЧА

1:0

 

Арсеналу

3 «»

Пролетстуд — Старики

2:2

 

Турнірна таблиця

Команди

В

Н

П

М

О

1.

«Динамо»

3

0

0

6:0

6

2.

БЧА

2

0

1

4:3

4

3.

Пролетстуд

0

1

2

2:5

1

4.

Старики

0

1

2

4:8

1

 Для київського «Динамо» перемога в чемпіонаті міста 1928-го — це перший виграний турнір із офіційним статусом.

 Володимир Баняс, спеціально для офіційного сайта УПЛ.

Постскриптум (для любителів історії)

Мине 16 років, і «Динамо» (правда, не основна команда) візьме участь у розіграші Кубка Києва-1944 — першого футбольного турніру столиці України після того, як у республіці майже налагодилося мирне життя. Всю інформацію про те змагання маємо із записок відомого арбітра І.В.Миронова…

Фото нижче — з особистого архіву Юрія Яцини.