Новини
26КВІ
Як київське «Динамо» виграло… чемпіонат міста

Восени сього року виповниться 90 літ, відколи столична команда здобула дебютний офіційний турнір

 «<…> У газеті «Вечерний Киев» за 11 вересня 1928 р. було опубліковано, хто братиме участь у розіграші загальноміської першості профспілок.

Тим часом 23 вересня 1928 р. почалася першість профспілок із футболу в першій (4 спілки) та другій (6 спілок) групах. За інформацією тієї ж газети «Вечерний Киев» од 11 вересня 1928 р., пролетарське спортивне товариство «Динамо» було включене в другу групу разом із 5-ма спілками.

Втім, далі все пішло інакше. Між київськими Окружною Радою фізичної культури (ОРФК) та Окружною Радою професійних спілок (ОРПС) уже давно існували непрості стосунки на ниві фізкультури. А тут іще 1927 р. організувалось київське ПСТ «Динамо» зі «своєрідним» статутом, деякі положення якого викликали неоднозначну реакцію як ОРФК, так і ОРПС. І 1928 р. сталося те, чого боялися обидві Окрради: «Динамо» почало масово переманювати спортсменів, особливо футболістів. Очевидно, ОРПС вдалося «задавити» ОРФК, отож футбольна команда «Динамо» не була включена в календар першості профспілок.

Але Окружній Раді фізкультури довелося рятувати «честь мундира», бо саме вона була юридичним керівником фізкультури і спорту в Києві. Тому 15 жовтня з’явився протокол ОРФК про проведення загальноміської першості з футболу 1928 р.

 

Протокол ОРФК про проведення чемпіонату Києва 1928 року (оригінал знайдений Олександром Кабанцем)

 Списки футболістів треба було подати не пізніше 10 жовтня. Оригінали списків «Динамо», БЧА (Будинок Червоної Армії) та Пролетстуду знаходяться в архіві. Список «старичків» (тобто ветеранів) не знайдений.

Оригінал списку футболістів «Динамо» написано олівцем на листку зошита в клітинку:

Ицковский Антон

Дишкант Петр

Иванов Иван

Ломанюк Иван

Бардадым Сергей

Терентьев Иван

Филин Федор /зачеркнуто/

Рейнгольд Михаил

Еремин

Бойко Василий

Куфман Соломон

Трофимов

Бочков Михаил

Гира Юзеф

Андрухович Иван

Мурашов

Инстр. орг. /подпись/ В. Бойко

Капитан команды /подпись/ Иванов

10/Х-28 г.

(Державний архів Київської області).

Варто акцентувати на тому, що підписали цей список інструктор-організатор Василь Бойко (а не Лазар Коген) і капітан команди Іван Іванов (а не Михайло Товаровський) <…>» [газета «Український футбол» за 20.07.2007].

 

Заявка «Динамо» на чемпіонат Києва 1928 року (оригінал знайдений Олександром Кабанцем)

«<…> Окружна Рада фізичної культури м. Київа повідомила про завершення загальноміської першості по футболу 1928 року. Всі шість запланованих ігор відбулися і дали такі результати: БЧА — Старики 3:2, Динамо — Пролетстуд 2:0 (перше коло), Динамо — Старики 3:0, БЧА — Пролетстуд 1:0 (друге коло), Динамо — БЧА 1:0, Пролетстуд — Старики 2:2 (третє коло). Переможцем змагання вийшло товариство Динамо. На другому місці БЧА, третє взяв Пролетстуд <…>» [газета «На варті» за 02.11.1928].

Календар ігор

Дата

Поле

Час

Команди

Рахунок

13.Х

Залізничників

3 год.

БЧА — Старики

3:2

 

Арсеналу

3 «»

«Динамо» — Пролетстуд

2:0

20.Х

Арсеналу

3 «»

«Динамо» — Старики

3:0

 

Черв. стад.

3 «»

БЧА — Пролетстуд

1:0

27.Х

Черв. стад.

3 «»

«Динамо» — БЧА

1:0

 

Арсеналу

3 «»

Пролетстуд — Старики

2:2

 

Турнірна таблиця

Команди

В

Н

П

М

О

1.

«Динамо»

3

0

0

6:0

6

2.

БЧА

2

0

1

4:3

4

3.

Пролетстуд

0

1

2

2:5

1

4.

Старики

0

1

2

4:8

1

 Для київського «Динамо» перемога в чемпіонаті міста 1928-го — це перший виграний турнір із офіційним статусом.

 Володимир Баняс, спеціально для офіційного сайта УПЛ.

Постскриптум (для любителів історії)

Мине 16 років, і «Динамо» (правда, не основна команда) візьме участь у розіграші Кубка Києва-1944 — першого футбольного турніру столиці України після того, як у республіці майже налагодилося мирне життя. Всю інформацію про те змагання маємо із записок відомого арбітра І.В.Миронова…