Новини
05ЛИС
Олег Блохін і його 402 голи

5 листопада найвидатнішому українському футболісту виповнюється 70

«Статистика – індивідуальний вид спорту», як стверджує давнє дотепне прислів’я. А тому в контексті будь-якого клубу, будь-якого турніру, будь-якого гравця зазвичай складно знайти однозначні, всіма визнані дані. Питання «Що рахувати, а що ні» у футбольній «науці про цифри» є вічним. Саме через це в контексті чи не всіх виконавців різні джерела по-своєму обчислюють кількість проведених матчів і забитих м’ячів.

Не оминула така доля Олега Володимировича Блохіна – ймовірно, найвидатнішого футболіста України, який цього року відзначає 70-літній ювілей.

Існують різні показники як його кар’єри в рідному ФК – київському «Динамо», так і щодо інших команд, де він виступав, клубних і збірних.

УПЛ спробувала розібратися в цьому питанні, виокремивши п’ять основних протиріч – у хронологічному ладі.

* * *

ПРОТИРІЧЧЯ №1: 11 липня 1972 року, Чемпіонат СРСР, 15 тур, «Динамо» Київ – «Арарат» Єреван – 2:2

На 30-й хвилині за рахунку 1:0 лівий півзахисник киян Володимир Веремеєв послав м’яч у бік воріт, і результат змінився – 2:0. Офіційно гол записали на Блохіна, проте відео, скажімо так, залишає сумніви:

https://www.youtube.com/watch?v=Nm9ov3W3kmo

ПРОТИРІЧЧЯ №2: 5 листопада 1975 року, Кубок чемпіонів УЄФА, другий раунд, матч-відповідь, «Акранес» (Ісландія) – «Динамо» Київ – 0:2

Майже в усіх радянських ресурсах вказано, що другий м’яч «синьо-білих» на рахунку Олега Володимировича. Натомість західні джерела зазначають – мав місце автогол ісландського захисника Йона Гуннлаугссона.

Тут треба зробити важливе пояснення.

Фактично до 1990-х УЄФА дуже «ліберально» ставилася до рапортів ігор євротурнірів – у паперовому вигляді вони, як правило, не збереглися. Проте збереглися деякі щорічники Європейської Спілки футбольних Асоціацій – і там якраз бачимо прізвище Гуннлаугссона як автора «самострілу».

А офіційний сайт УЄФА цю інформацію підтверджує:

https://www.uefa.com/uefachampionsleague/match/63311--ia-vs-dynamo-kyiv/

(На жаль, відео того поєдинку – або принаймні фрагмент – досі не знайдено.)

ПРОТИРІЧЧЯ №3: 19 березня 1978 року, Кубок СРСР, 1/16 фіналу, перший матч, «Спартак» Рязань – «Динамо» Київ – 0:3

Блохін відкриває рахунок на 24 хвилині, згідно зі звітами – «ударом із дуже гострого кута після проходу лівим флангом». Деякі статистики, базуючись на газетах (відео відсутнє), вважають, що там був автогол воротаря рязанців Володимира Мартинова.

ПРОТИРІЧЧЯ №4: 19 березня 1986 року, Кубок володарів Кубків УЄФА, 1/4 фіналу, матч-відповідь, «Динамо» Київ – «Рапід» (Австрія) – 5:1

Знову-таки – радянські ЗМІ повідомили, що автором гола на 43-й хвилині є нападник киян (це ж, до слова, першим сказав диктор на Республіканському стадіоні). Натомість австрійські джерела згадали кіпера Міхаеля Консела, від якого м’яч залетів у ворота після удару свого ж захисника.

Повторимося: офіційний рапорт УЄФА не зберігся, доля офіційного щорічника поки не відома.

При цьому актуальний сайт Європейської Спілки футбольних Асоціацій досі не заповнений у цьому розділі, а стара його версія зіяє прогалинами:

https://web.archive.org/web/20040619121217/http://www.uefa.com/Competitions/ECWC/AllTimeStatistics/season=1985/Round=887/match=61130/index.html

Із другого боку, маємо змогу переглянути відеофрагмент гри. Й зробити висновки самостійно (відповідний епізод починається на 6-й хвилині 24-й секунді):

http://www.eurocupshistory.com/match/2036/dynamo_kiev_vs_sk_rapid_wien/

ПРОТИРІЧЧЯ №5: голи за національну команду колишнього СРСР

Тут усе просто: 1999 року ФІФА оприлюднила Директиву, згідно з якою матчі фінальних етапів Олімпійських Ігор 1908–1948 років зараховуються до національних команд, а з 1952-го – олімпійських.

Таким чином 7 голів Блохіна на Олімпіадах 1972 та 1976 років (6+1) офіційно виведені з реєстру національної збірної СРСР. Більшість вітчизняних статистиків із цим не погодилась, але – «закон є закон».

* * *

…Ось така ситуація. Як часто говорять – «вирішуйте самі»…

Українські статистики футболу полюбляють говорити, що «орієнтуються на офіційні документи», тобто рапорти (протоколи) матчів. Тому цікаво, чому досі майже всі вони продовжують писати, що в Олега Володимировича 26 голів у єврокубках УЄФА, хоча, вочевидь, саме згідно із офіційними документами, цифра інша – 24. І вони ж указують, що за головну збірну колишнього СРСР динамівець забив 42 м’ячі, зате ФІФА вважає – 35…

Менше з тим: до уваги читача – файл із голами Олега Володимировича Блохіна в усіх офіційних змаганнях. Сухі дані про справжнє багатство – 402 «маленькі дива».